Recenzja kreatora Squarespace
Stworzony ponad 11 lat temu, Squarespace jest jednym z najstarszych kreatorów witryn internetowych. Od momentu powstania firma rozwinęła się z jednoosobowego startupu do zespołu 503 pracowników, obsługujących miliony witryn internetowych w 190 krajach.
Dla kogo został stworzony ten serwis? Squarespace przeznaczony jest przede wszystkim dla wszelkiego rodzaju kreatywnych profesjonalistów, małych biznesów i sklepów internetowych. Początkowo nastawiony na osoby nie umiejące kodować, dziś platforma oferuje również zaawansowane rozwiązania do edycji, wraz z pełną kontrolą HTML/CSS - tak zwaną platformą programistyczną (Developer platform).
Do głównych korzyści Squarespace należy dobra konstrukcja, wydajny system blogowania, rozwiązania eCommerce oraz możliwość importowania/eksportowania z WordPress, Shopify, Blogger oraz innych platform.
W tej recenzji przeprowadzimy Cię przez wszystkie najważniejsze funkcje Squarespace i omówimy wady i zalety korzystania z tej platformy.
1. Łatwy w użyciu
Jak zapewne pamiętasz, poprzednie wersje Squarespace posiadały parę problemów, głównie polegających na różnicach w doświadczeniach z platformą poszczególnych użytkowników. W oparciu o te opinie, projektanci UX dokonali szeregu zmian w panelu sterowania, aby ułatwić korzystanie z całego programu.
Squarespace posiada łatwy w użyciu edytor, w porównaniu z poprzednią wersją. Nie trzeba już skakać pomiędzy obszarem edycji a oknem podglądu. Są one teraz połączone w jedną stronę, pozwalając na szybszy oraz bardziej efektywny proces edytowania.
Kolejnym udoskonaleniem jest przyjazne użytkownikowi, lekkie menu. Nowe menu opcji posiada bowiem 6 sekcji, każda posiadająca więcej opcji związanych z wybranym ustawieniem.
Ogólnie rzecz biorąc, Edytor Squarespace jest przyjazny dla użytkownika oraz logiczny w obsłudze. Niemniej jednak wygląd strony Squarespace jest nadal mniej intuicyjny niż ten od Wix czy też Weebly.
2. Zestaw Funkcji i Elastyczność
W rzeczywistości, ta wersja platformy dotyczy zmian w UX, a nie samych funkcji. Dodane zostało kilka opcji, ale są one niewielkie, nie wnoszące fundamentalnych zmian. U podstaw, jest to ten sam Squarespace, który znasz. Program był równie efektywny przed dokonanymi zmianami.
Tak jak poprzednio, Squarespace oferuje bogactwo naprawdę fajnych funkcji, a niektóre z najbardziej niezwykłych zawierają bogate w funkcje platformy eCommerce, natywny system blogowania, możliwość dodania wielu współtwórców oraz funkcje importowania/eksportowania. Squarespace pozwala przenieść twój blog do dowolnego miejsca.
Mówiąc najprościej, wybierając Squarespace nie ryzykujesz utraty swojej cennej pracy – w przypadku, gdy stwierdzisz, iż ten kreator stron nie jest dla ciebie najlepszą opcją, możesz anulować subskrypcję oraz zabrać swój blog, gdzie tylko chcesz.
W przypadku eCommerce, Squarespace zapewnia następujące funkcje: towary cyfrowe oraz fizyczne, śledzenie zapasów, wysyłkę, podatki, kupony i wiele innych. Dzięki temu, iż sekcja “handel” Squarespace wspierana jest przez Stripe, obciążony zostaniesz opłatą 2.9% + $0.3 za każdą udaną transakcję. Squarespace nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.
Możesz również zaimportować istniejącego bloga do Squarespace z WordPress, Tumblr, Blogger, Etsy i innych serwisów.
Dla wszystkich tych, którzy lubią majsterkować, Squarespace posiada bloki kodów, pozwalające na wklejenie dodatkowego kodu, niestandardowy CSS oraz platformę programistyczną, gdzie zmienić możesz wszystko – od otwierającego tagu do stopki swojej witryny. Pamiętać należy, iż dostęp programisty ograniczony jest do planu „Professional” i „Business”.
Squarespace posiada imponującą kolekcję aplikacji na iOS i Android, które to pozwalają tworzyć i edytować posty, robić notatki oraz monitorować wydajność witryny w czasie rzeczywistym. Są to: Blog, Start, eCommerce i Note Apps.
Jeśli masz potrzebę dodania funkcji, które nie są dostępne w Squarespace, masz możliwość integracji z aplikacjami innych firm. Partnerzy Squarespace współpracują z wieloma firmami, dostarczając wiele różnych opcji integracyjnych, pozwalają na wyświetlanie istniejących treści z innego źródła, dodawania rezerwacji online i więcej. Niektóre z nich to Disqus, Etsy, PayPal, BookingBug, MailChimp i Typekit.
3. Szablony
Squarespace jest zdecydowanie jednym z najbardziej wpływowych platform, kształtujących trendy w tej dziedzinie. Ich szablony wyróżniają się na tle konkurencji, są wciągające oraz łatwe w nawigacji.
Platforma zawiera dziesiątki szablonów zaprojektowanych dla danych kategorii, a niektóre z nich stworzone zostały przy współpracy z „kilkoma najbardziej wpływowymi ludźmi na świecie”. Squarespace oferuje szablony w 7 kategoriach, takich jak Biznes, Muzyka, Handel i więcej, w tym szablony jednostronicowe, tak zwane Cover pages.
Szablony zmieniać możesz do woli, jeśli tylko uważasz, iż nie pasują one do Twojego stylu / osobowości. Wszystkie szablony zaprojektowane są z myślą o urządzeniach mobilnych.
Squarespace umożliwia również podgląd witryny na ekranach o różnych rozmiarach, poprzez oferowanie funkcji „Device view”. Funkcja ta daje ogólne pojęcie o tym, jak Twoja witryna wyświetlana jest w typowej przeglądarce mobilnej.
Squarespace pozwala skupić się na procesie twórczym, zamiast ciągłego wyszukiwania obrazów w Internecie – wszystko to dzięki współpracy z Getty. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do ponad 40 milionów wysokiej jakości obrazów do użytku komercyjnego w cenie $10 za sztukę.
4. Obsługa Klienta
Wsparcie e-mail otrzymane może być 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo, otrzymać można wsparcie „Livechat”, od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 EST. Istnieje również imponująca baza danych oraz kierowana przez społeczność sekcja Q&A.
5. Polityka Cenowa
Squarespace jest droższy niż przeciętny kreator stron internetowych. Dostępne są dwie opcje cenowe: „Websites” (oferta personalna oraz biznesowa) - $16-$25/mc oraz „Online Stores” (Podstawowa lub zaawansowana) - $30-$46/mc, płatna co miesiąc.
Jeśli zapłacimy jednorazowo za cały rok z góry, otrzymamy zniżkę odpowiednio $12-$18 oraz $26-$40. Wszystkie plany roczne obejmują również jeden rok darmowej rejestracji domeny.
Porównanie cen w Squarespace w stosunku do planu, który potrzebujesz: jeśli chcesz zbudować prostą witrynę, zawierającą maksymalnie 20 stron i nie masz ochoty korzystać z platformy oferującą możliwość programowania, będziesz bardzo zadowolony z planu personalnego oferty „Websites”. Jako bonus, otrzymasz również możliwość sprzedaży jednego produktu oraz przyjmowania darowizn.
Jeśli masz zamiar stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy, to z pewnością potrzebujesz planu za $26 lub $46, w zależności od ilości produktów, które masz zamiar sprzedać. Niezależnie od wybranego planu, kupić możesz również konto e-mail poprzez Google Apps, który posiadać będzie nazwę taką, jak twoja domena w cenie $5/mc.
6. Wady
Opcja „Handel” dostępna jest jedynie w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz 7 innych krajach. Dodatkowo, oferta Squarespace jest droższa, w porównaniu do konkurencji. Na uwadze należy również mieć fakt, iż cześć użytkowników skarży się na problemy z dostosowaniem strony do urządzeń mobilnych posiadających większy ekran.
7. Porównanie z konkurencją
Głównymi alternatywami dla kreatora jest Wix oraz uKit. Czy są lepsi od Squarespace? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie bez określenia, do jakich potrzeb użyty będzie kreator.
Jeśli myślisz, że istnieje lepszy kreator stron internetowych niż Squarespace, możesz zostawić swoje sugestie w komentarzach pod tym postem.
Podsumowanie
Idealnym klientem Squarespace to profesjonalista, bloger lub handlarz online który stawia przede wszystkim na wrażenia wizualne oraz styl. Squarespace jest bardzo elastyczne – nie będziesz ograniczony do zestawu funkcji oferowanych przez platformę, ze względu na to, iż możesz rozszerzyć swoją witrynę o własne skrypty.
Atutem Squarespace jest elegancji design, klarowna polityką cenową i filozofia biznesu. Z drugiej strony, oferowane usługi są bardziej skomplikowane niż te u konkurencji. Jeśli oczekujesz jednolitego procesu „przeciągnij i upuść” i dużo zabawy, Squarespace nie jest dla Ciebie.
Czy próbowałeś kiedykolwiek tego kreatora stron internetowych? Podziel się wrażeniami w komentarzach!