Recenzja kreatora Squarespace

Squarespace został założony w 2003 przez Anthony'ego Casalena jako narzędzie mające zawierać wszystko, co potrzebne do budowania i publikowania stron internetowych. Założyciel zdecydował się wystartować z własnym kreatorem po tym jak spróbował skorzystać z istniejących narzędzi, z których żadne nie przypadło mu jednak do gustu. Skorzystał więc z $30 000, które zainwestował jego ojciec i zbudował jeden z najbardziej stylowych, funkcjonalnych i przemyślanych platform do tworzenia własnych stron- Squarespace. W kwietniu 2014 Squarespace obwieścił, że zebrał kolejne 40 milionów dolarów w drugiej rundzie finansowania. Inwestycja ta z pewnością wywoła ekspansję platformy na ogromną skalę.

Według mnie ten kreator stron to świetny przykład przemyślanego pod każdym względem designu (w szczególności ich strona główna- naprawdę przyciąga uwagę!). Śliczna strona niewątpliwie przyciąga uwagę, ale czy sam kreator jest tak dobry jak to jak wygląda? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz w mojej recenzji.

#1 Prostota obsługi

Szczerze mówiąc, interfejs Squarespace jest według mnie nieco skomplikowany. W porównaniu do paneli Wix czy Weebly nie jest on zbyt prosty w obsłudze. W panelu administratora znajduje się zbyt wiele przycisków, moim zdaniem warto byłoby pogrupować je w większe zespoły. Jak wiadomo, o gustach jednak się nie dyskutuje i jestem pewien, że wielu osobom spodoba się edytor w Squarespace.

#2 Zbiór funkcji oraz elastyczność

Squarespace oferuje bogactwo naprawdę ciekawych funkcji. Spośród nich najbardziej godne uwagi to m.in. platforma eCommerce, możliwość dodania wielu twórców witryny czy zaawansowane opcje importowania/ eksportowania: Squarespace pozwala np. na przeniesienie swojego bloga w dowolne inne miejsce. Oznacza to, że jeżeli wybierzesz Squarespace nie ryzykujesz utratą swojej cennej strony w przypadku, w którym uznasz, że ta platforma nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. W każdej chwili możesz anulować swoją subskrypcję i przenieść swój blog gdziekolwiek indziej. Podoba mi się taka polityka. Swojego bloga ze Squarespace możesz zaimportować np. na WordPressa, Tumblra, platformę Blogger, Etsy czy inne popularne serwisy.

Co więcej, Squarespace oferuje również zaawansowane narzędzia do pozycjonowania strony w wyszukiwarkach (SEO). Wśród nich znajdziesz między innymi: personalizowane adresy URL na wewnętrznych stronach, meta opisy, edytowalne tytuły stron czy nawet przyjazne SEO strony przekierowań 301.

Squarespace oferuje również imponujący zestaw aplikacji (apki Blog, Metrics, Portfolio i Note) na iOS, które pozwalają klientom firmy na tworzenie i edytowanie postów czy notatek oraz monitorowanie ruchu.

#3 Szablony

Design i szablony to zdecydowanie mocna strona Squarespace- docenią to z pewnością wszystkie kreatywne osoby. Ja byłem zdecydowanie pozytywnie zaskoczony ogromnym wyborem szablonów. Wyglądają bardzo profesjonalnie i nowocześnie. Świetny design w Squarespace zapewnia, że będziesz w stanie zbudować spersonalizowaną i wyróżniającą się stronę. Zobacz, co na ten temat mówi ich świetna reklama w TV.

#4 Wsparcie techniczne

Firma zapewnia support e-mailowy przez 24/7 oraz czat na żywo (w tygodniu od 11 do 19 EST). Skorzystać warto również z imponującej bazy wiedzy (video tutoriale, warsztaty, samouczki itd.) oraz tworzonej przez społeczność Squarespace sekcji "Pytania i odpowiedzi".

Wady

Mimo że ta platforma posiada jeden z najładniejszych i najbardziej minimalistycznych interfejsów to panel administratora w Squarespace może sprawić, że będziesz musiał/a się nieco zastanowić "co i jak". W dłuższym okresie z pewnością można się jednak przyzwyczaić. Kolejną wadą jest brak darmowej wersji Squarespace. Możesz - bez podawania danych swojej karty kredytowej- skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego. Po upływie dwóch tygodni trzeba jednak uiścić opłatę. Muszę przyznać, że- jeżeli chodzi o ceny Squarespace- nie należą one do najniższych. Ceny pakietów zaczynają się od 10-u dolarów miesięcznie ($8 w przypadku wykupienia całego roku z góry) a kończą na 30 dolarach za miesiąc ($24 przy rocznej subskrypcji).

Trzeba jednak wspomnieć, że w przypadku Squarespace na Twojej stronie nie będą nigdy wyświetlane żadne reklamy, banery czy nawet prawa autorskie. „Plakietka Squarespace" ("Squarespace badge") pojawi się na Twojej witrynie wyłącznie jeżeli zaznaczysz tę opcję.

Recenzja Squarespace: Wnioski

Mam mieszane odczucia odnośnie tej platformy. Z jednej strony- można przy jej pomocy tworzyć naprawdę zaawansowane strony. Jest ona jednak znacznie droższa niż inne podobne serwisy. Jeżeli jesteś niezależnym twórcą dla którego efektowna strona i świetna grafika są istotne oraz jeżeli dysponujesz dużym budżetem- Squarespace może być dla Ciebie idealny. Przykłady stron stworzonych przy pomocy tego kreatora możesz obejrzeć tutaj.

Rywale Squarespace

Squarespace bez wątpliwości zagospodarował swoją niszę i- jeżeli wierzyć liczbom- wcIąż zwiększa swój udział na rynku treści online. Mimo że twórcy pozycjonują system pośród platform typu WYSIWYG wiele osób porównuje tę platformę do WordPressa (który wymaga znajomości programowania oraz własnego hostingu)

Jeżeli chodzi o typowe kreatory stron, uważam, że za jako najbardziej konkurencyjne do Squarespace uznać można Wix oraz Weebly. Po pierwsze- ich edytory „przeciągnij i upuść” są znacznie lepsze niż te w panelu administratora Squarespace. Po drugie- obydwie konkurencyjne platformy oferują zupełnie darmowe pakiety. Oczywiście, pewne punkty przemawiają także na korzyść Squarespace.

2017-05-17 1881 0 Wojciech Biały Rating: 4.7
Zostaw komentarz
avatar