Recenzja Kreatora Stron Wix

Wix został założony w 2006 roku, w fazę beta testów wkroczył rok później. Dziś obsługuje ponad 37 000 000 stron na całym świecie. Początkowo Wix wkroczył na rynek kreatorów stron WWW jako platforma oparta na technologii Flash. Jednak w marcu 2012 serwis porzucił zbudowany przez Adobe Flash aby oprzeć swoją mechanikę na HTML5. Aktualizacja platformy okazała się dużym sukcesem i przyczyniła się do wygenerowania rocznych przychodów w wysokości 60 milionów $.

Zespół Wix w ostatnim czasie regularnie aktualizował system. W 2013 zdołano wprowadzić szereg użytecznych aplikacji do zarządzania firmą, poprawiono również działanie i możliwości Sklepu Internetowego. W Marcu 2013 Wix przejął israelski start-up Appixia dostarczający narzędzia do budowania aplikacji m-commerce.

#1 Prostota Obsługi

Wix to chyba jeden z najbardziej przyjaznych użytkownikowi kreatorów stron. Edytor WYSIWYG oraz system edycji typu “przeciągnij i upuść” zostały wdrożone do systemu w świetny sposób. Można tu złapać, zmniejszyć lub zwiększyć, przeciągać i upuszczać każdy obiekt. Podczas kiedy większość kreatorów umożliwia upuszczenie danego elementu tylko w pewnych wybranych strefach/ blokach, w Wix możesz bez problemu umieścić każdy element w jakimkolwiek miejscu na Twojej witrynie.

#2 Zbiór Funkcji Oraz Elastyczność

Wix ma wiele do zaoferowania. Nawet zupełnie darmowy pakiet posiada całkiem pokaźną listę zawartych w nim funkcji (narzędzia SEO, wbudowany blog, sklep internetowy, narzędzia do udostępniania treści w social media itd.). Aby zyskać więcej dodatków do strony możesz przejrzeć App Market Wix (znajdziesz tam zarówno darmowe jak i płatne aplikacje- dodatki do systemu) lub też skorzystać z pakietu premium. Dzięki obecności zewnętrznych aplikacji i rozszerzeń w App Markecie Wix umożliwa zbudowanie różnorakich stron- od prostego portfolio po sklep internetowy.

Wix był jednym z pierwszych kreatorów, które wprowadziły optymalizację stron dla urządzeń mobilnych- dzięki temu ich właściciele mogli dostosować swoje witryny do ekranów tabletów i telefonów przy pomocy dosłownie kilku kliknięć.

#3 Szablony

Design to zdecydowanie mocna strona Wix. Według mnie serwis ten oferuje jedne z najlepszych szablonów. Można mieć pewność, że zawsze są one świeżo wyglądające, nowoczesne i oryginalne. Wszystkie szablony są darmowe. Pogrupowane zostały według kategorii, np: Biznes & Usługi, Muzyka, Rozrywka, Fotografia, Sklep Online, Osobiste i wiele innych. Istnieje jednak pewna niedogodność- w Wix nie możesz nigdy zmienić raz wybranego szablonu. Po zainstalowaniu, dany szablon jest już na zawsze powiązany z Twoją stroną. Możesz zmieniać kolory, tło oraz inne elementy składowe strony- oprócz szablonu.

#4 Wsparcie Techniczne

Wix oferuje swoim użytkownikom bardzo przyjazny interfejs, wiele wskazówek oraz podpowiedzi (obok każdego edytowalnego elementu na Twojej stronie znajdziesz symbol znaku zapytania- wystarczy na niego kliknąć, aby uzyskać dodatkowe informacje i praktyczne porady). Ucz się systemu podczas budowania strony. Jeżeli jednak napotkasz jakikolwiek poważny problem którego nie możesz samodzielnie naprawić, zawsze możesz udać się do Pomocy lub na Forum. Tam znajdziesz liczne wideo- tutoriale lub też uzyskasz bezpośrednią pomoc zespołu Wix.

 

#5 Polityka Cenowa

Wix oferuje nieograniczony czasowo darmowy plan oraz cztery pakiety premium, za które można płacić miesięcznie lub- ze zniżką- z góry za cały rok. W porównaniu do innych kreatorów, ceny za pakiety Wix są raczej sprawiedliwe. Najtańszy z nich to Connect Domain (4.08€– 5.95€ za miesiąc) najdroższy zaś to pakiet eCommerce (16.17€– 19.90€ za miesiąc). Tańsze plany znaleźć można jedynie w uCoz ($3.09 za miesiąc).

Wady

Mimo że Wix oferuje mnóstwo świetnych funkcji i setki niesamowitych szablonów, pewne rzeczy mogą Ci w nim przeszkadzać. Po pierwsze, ich reklamy są raczej mocno zauważalne (w przypadku darmowego pakietu). Wdg. mnie jest to jednak sprawiedliwe, jako że używamy wtedy Wix za darmo. Wciąż jednak wiele osób jest zniechęcanych przez reklamy widoczne na tej platformie. Po drugie, w systemie nie jest możliwe wygenerowanie wewnętrznych adresów URL czytelnych dla człowieka (sprawdzałem na wielu stronach wygenerowanych przez Wix). Kolejna możliwa wada- brak opcji zmienia szablonu.

Ocena Wix: Wnioski

Wix to wciąż rozwijający się kreator stron posiadający świetną reputację wśród użytkowników. Jego najlepsze strony to łatwość użycia, duży wybór szablonów i oficjalny sklep z aplikacjami. Znaleźć można jednak również pewne niedogodności. Oceń więc sam wady i zalety tej platformy, przeczytaj inne recenzje Wix, bądź nawet spróbuj sam skorzystać z tego narzędzia. Możesz też spojrzeć na przykłady aktywnych stron Wix, które znaleźć możesz na ich stronie.

2017-05-16 4158 2 Wojciech Biały Rating: 4.4
2 komentarze
avatar
0 Spam
1
WIx to rzeczywiście dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w łatwy sposób stworzyć ładnie wyglądająca stronę na podstawie szablonu. Jeżeli zaś ktoś interesuje się profesjonalnym kreatorem polecam polski Webwave.
avatar
0 Spam
2
Wix jest super do prostych serwisów, jednak ma sporo minusów. Brak polskiego wsparcia (duży kłopot), plany, a zwlaszcza miejsce na serwerach, nie są aż tak korzystne. Do tego dochodzi kwestia dużego rozbudowania strony. Warto zobaczyć, jakie są alternatywy, zwlaszcza, że jest jedna i to bardzo dobra: https://kreatorystronwww.pl/webwave-czy-wix/?utm=kreatory
avatar