Recenzja kreatora stron MotoCMS

Jeżeli miałoby to zależeć od wszystkich nie mających pojęcia o technologii osobach, internet byłby pełen niewymagających kodowania, prostych narzędzi do budowania swoich stron w sieci. Na szczęście, wygląda na to, że technologia zmierza we właściwym kierunku :) - na rynku znaleźć można masę niewymagających znajomości HTML rozwiązań. Dziś chciałbym zaprezentować Wam recenzję kreatora stron MotoCMS. Czy jest on tak szybki jak zdaje się sugerować jego nazwa?

Prostota Obsługi

System ten faktycznie... jest szybki. CMS od razu reaguje na każdą wprowadzoną na stronie zmianę i pozwala cieszyć się niezwykle wygodnym sposobem edycji typu WYSIWYG czy "przeciągnij i upuść". Szczerze mówiąc, zaskoczyły mnie możliwości edycji- obiekty na stronie można nie tylko przeskalować czy poruszać ale również m.in. rotować. Nie wiem, czy jest to opcja potrzebna na każdej witrynie, cieszy mnie jednak jej obecność w tym narzędziu.

Przez kilka lat stworzyłem na różnych kreatorach już kilkadziesiąt stron i muszę przyznać, że MotoCMS nie ustępuje żadnemu z nich pod względem funkcjonalności. Interfejs programu nie jest jednak zbyt ekscytujący w użyciu- techiniczna terminologia i styl czynią go bardziej przystępnym raczej dla programistów niż dla HTML-owych „analfabetów". Poniżej opiszę jednak funkcje platformy, które- w podsumowaniu- wydają się przeważać nad potencjalnymi wadami czy niedostatkami.

Funkcje

 • Najbardziej ciekawe i użyteczne funkcje:
 • Zbiór narzędzi SEO. MotoCMS daje dostęp do różnych sposobów optymalizacji, które mogą okazać się kluczową pomocą przy ustalaniu strategii SEO. Platforma oferuje: czytelne URLe, automatycznie generujące się mapy strony, możliwość zintegrowania strony z Google Analytics i wiele innych
 • Własne strony błędu 404
 • Wiele wersji językowych
 • Liczne czcionki oraz kreator czcionek
 • Bezpieczny hosting
 • Zestaw wbudowanych poręcznych widżetów: Widżet robudowanych treści, Widżet HTML, odtwarzacz muzyki, mapy Google, Widżet z guzikiem "udostępnij", Widżet wyszukiwarki i wiele innych
 • Wsparcie Techniczne 24/7
 • Biblioteka mediów oraz preloader.

MotoCMS zawiera ogromny zbiór (ponad 2000!) szablonów w technologii Flash oraz HTML, spośród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeżeli przeraża Cię pomysł opierania strony na Flashu pamiętaj, że istnieje pełno sposobów które pozwolą Ci obejść problemy zw. z SEO. Dzięki temu na stronie będzie można użyć elementów Flash-owych bez poświęcania pozycji w Google. MotoCMS radzi sobie z tą kwestią w świetny sposób- sytem automatycznie tworzy wersję strony we Flash dla użytkowników oraz wersję w HTML dla wyszukiwarek.

Kiedy tylko skończysz tworzenie swojej witryny pamiętaj o tym, aby przejść do Mobile Editora w celu aktywowania mobilnej wersji Twojej strony. Edytor mobilny zawiera analogiczne funkcje i możliwości. Nie zawiera on, tak jak Webydo czy Duda, żadnych typowo mobilnych dodatków (“kilknij, aby zadzwonić”, kalendarze online itd.) jest jednak dostatecznie wydajny, aby przekształcić desktopową wersję Twojej strony w zoptymalizowaną pod kątem urządzeń mobilnych i dotykowych witrynę.

Elastyczność

MotoCMS zawiera mnóstwo przyzwoitych gotowych rozwiązań, pozwala również na własną inwencję. Przykładowo- widżet HTML pozwala na wstawienie na stronę własnych fragmentów kodu. System bez wątpienia zda egzamin przy tworzeniu wielu zupełnie innych stron- czy jest to proste portfolio czy też zaawansowany sklep internetowy. Co więcej, za odpowiednią opłatą dokupić możesz „nadprogramowe” dodatki, np. możliwość personalizacji szablonów lub nawet kampanie budowania zaplecza linków ("link building"- te rozwiązanie jest zupełnie unikatowe w skali całego rynku!).

Ceny

Stronę w MotoCMS możesz stworzyć korzystając z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego. Jeżeli spodoba Ci się efekt, możesz używać dalej systemu za jednorazową opłatą w wys. 139 dolarów. Opłata pokrywa sam kreator stron, projekt, dożywotnie wsparcie techniczne 24/7 oraz darmowe aktualizacje. Nie musisz pokrywać żadnych miesięcznych płatności- z wyjątkiem opłat hostingowych. W przeciwieństwie do konkurencji MotoCMS pozwala użytkownikom swojego kreatora na korzystanie z zewnętrznych dostawców usług hostingowych. Możesz przenieść swoją stronę w każde miejsce, kiedy tylko masz na to ochotę. Warto wspomnieć, że, specjalnie dla użytkowników MotoCMS BlueHost.com oferuje znaczące zniżki (hosting za $3.95/miesiąc).

Podsumowując, aby opublikować swoją zbudowaną w MotoCMS stronę należy wykonać trzy kroki:

 • Wybrać szablon
 • Załadować szablon na wybrany przez Ciebie serwer (zignoruj ten krok jeżeli masz zamiar skorzystać z wersji próbnej- wszystkie strony testowe są automatycznie przechowywane na serwerach testowych MotoCMS)
 • Zmienić szablon wdg. własnego uznania i kliknąć przycisk "Publish"

Wnioski

Według mnie, jako że ten kreator nie oferuje wersji darmowej (jedynie 30-dniową wersję próbną), najlepiej sprawdzi się w rękach osób, które dokładnie wiedzą, jaką stronę zamierzają zbudować. Jeżeli masz zamiar stworzyć firmową stronę, MotoCMS pozwoli Tobie na samodzielne zrealizowanie tego celu. Jeżeli jednak jesteś nowicjuszem/ nowicjuszką i chcesz jedynie podszkolić się w budowaniu witryn- lepiej skorzystać z którejś z zupełnie darmowych platform.

2017-05-16 484 0 Wojciech Biały Rating: 4.5
Zostaw komentarz
avatar