Recenzja Kreatora Stron uCoz
Świat twórców stron internetowych ciągle się zmienia. Niemniej jednak jest kilka usług, które wytrzymały próbę czasu, a o jednej z nich będziemy mówić dzisiaj. Kreator stron internetowych uCoz jest potencjalnie interesujący dla wszystkich, w tym blogerów, firm, twórców kreatywnych, freelancerów, webmasterów oraz początkujących, którzy pragną zrobić pierwsze kroki w niszy projektowania stron internetowych.
uCoz działa równie dobrze dla początkujących, jak i profesjonalnych projektantów stron internetowych. Potrzebujesz witryny promującej twój biznes, sklep internetowy lub bloga? Co z forum albo stroną docelową? Nie? Może potrzebujesz portalu z tablicą ogłoszeń, wiadomościami? Wybierz to, czego potrzebujesz a narzędzie do budowy strony automatycznie dostosuje się do twojego stylu. Jedyne co musisz zrobić to pozostawić wymagane moduły, zaznaczając je.
Jednym z powodów, dla których ludzie (szczególnie zaawansowani technologicznie) nie traktują poważnie twórców stron internetowych jest fakt, iż większość platform posiada przeciętne zestawy dostępnych funkcji, które ograniczają Cię do stworzenia strony jedynie według ich gotowych, wstępnie zaprojektowanych bloków. Podczas gdy wiele osób jest zadowolonych z tego rozwiązania, inni potrzebują możliwości przekroczenia tych barier oraz mieć możliwość projektowania czego tylko zechcą.
1. Łatwy w użyciu
uCoz jest unikalnym narzędziem do tworzenia stron internetowych od czasów jego powstania w roku 2005. W przeciwieństwie do konkurencji, która to nastawia się głównie na użytkowników zapoznanych z HTML, uCoz skierowany jest do zarówno użytkowników końcowych, jak i profesjonalistów (projektantów, programistów i całych agencji), ponieważ zestaw dostępnych funkcji zawiera zarówno „zrób to sam”, jak i również edytory profesjonalne.
Stworzenie strony internetowej rozpoczyna się od utworzenia konta, wybrania adresu twojej strony internetowej (najpierw należy wybrać subdomenę, a kiedy twoja strona jest gotowa, można ją będzie połączyć z niestandardową nazwą domeny).
Po wybraniu nazwy domeny oraz kliknięciu „Utwórz stronę”, twoja witryna natychmiast dostępna będzie online. Żeby tak się stało, najpierw musisz ukończyć etap konfiguracji. Przekierowany zostaniesz do kreatora strony internetowej, gdzie poproszony będziesz o nazwanie swojej strony, wybrania języka oraz modelu.
Kolejnym krokiem jest wybranie modułów – elementów składowych twojej strony internetowej. Będziesz miał możliwość ich instalacji/odinstalowania każdego z nich w przyszłości, więc wybierz ten, który wydaje Ci się odpowiedni na ten moment. To wszystko – możesz zacząć dostosowywać swoją stronę.
2. Zestawy funkcji oraz elastyczność
Teraz zbliżamy się do naprawdę interesujących rzeczy. uCoz udostępnia bowiem technologie, które w większości kreatorów stron internetowych są ukryte przed użytkownikami. System ten bowiem pozwala przejąć pełną kontrolę na HTML oraz CSS, pozwalając na głębszą personalizację.
Z jednej strony masz większą kontrolę nad swoją witryną, z drugiej strony możesz ją łatwo zepsuć.
Niemniej jednak fakt, iż uCoz pozwala na edycję kodu nie oznacza, iż będzie trzeba użyć tej opcji. System bowiem posiada wystarczającą ilość gotowych rozwiązań, które w łatwy sposób można modyfikować do pewnego stopnia. W szczególności dostępne są gotowe do użycia moduły, które wyłączać oraz włączać można w dowolnym momencie.
Zdziwisz się, do jakiego stopnia konfigurowane mogą być moduły uCoz. Podczas gdy większość twórców stron internetowych często zapewnia „rozwodnione” treści, uCoz oferuje dziesiątki z nich, wszystkie dostosowane do Twoich potrzeb oraz witryny.
eCommerce
Moduł eCommerce na platformie uCoz jest bezpośrednim konkurentem niszy eCommerce CMS, w szczególności pod względem zestawu funkcji. Warto jest to opisać osobno jako w pełni funkcjonalną platformę służącą do tworzenia wszystkich dostępnych typów sklepów internetowych, w tym hurtowni internetowych, sklepów sprzedających produkty cyfrowe (kody, pliki) oraz technicznie zaawansowanych produktów z bogatym zestawem dodatkowych cech (opcje takie jak rozmiar, kolor oraz waga), sklepów internetowych zorientowanych na rynek zagraniczny, jak i lokalny oraz dealerów, którzy otrzymują prowizję za sprzedaż produktów dostarczanych przez klientów (podwykonawców).
System bardzo dobrze radzi sobie z zarządzaniem obszernymi platformami oferującymi tysiące produktów. Umożliwia on również na wypełnianie „okien wystawowych” poprzez importowanie produktów z YML, XLS/Google Docs oraz za pośrednictwem formularza online.
Nawet zbyt duża ilość ustawień modułu eCommerce nie przeszkadza w jego wygodnym użytkowaniu, ponieważ wszystkie informacje są dobrze poukładane oraz podzielone na bloki.
Obsługa importu plików YML umożliwia również otwarcie partnerskich sklepów internetowych AliExpress. Oznacza to, iż możliwe jest utworzenie firmy specjalizującej się w dropshipping, jak i również sprzedaż produktów innych firm na jednej z najpopularniejszych platform transakcyjnych, uzyskując marżę detaliczną.
Inne funkcję, które na pewno docenisz to niedawno dodana możliwość instalacji certyfikatów SSL oraz modułu SEO. SSL sprawi, iż twoja strona będzie jeszcze bardziej bezpieczna i godna zaufania, co szczególnie przyda ci się budując sklep internetowy wraz z uCoz.
SEO
uCoz posiada również zaawansowany moduł SEO, którego to część funkcji jest niedostępna w wersji darmowej. Pełna wersja programu oraz całość dostępnych funkcji odblokowana zostanie po przejściu na plan „Optymalny”, który to zawiera opcje spełniające wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Promocja stron uCoz oparta jest na tych samych zasadach jak w innych systemach oraz nie ma tutaj istotnych różnic. Aby dostać się do topowych wyników wyszukiwarki należy konsekwentnie wypełniać swoją witrynę treściami oraz ją rozwijać. Potrzebujesz unikalnych treści, poprawnie wypełnionych pól „meta tag”, przyjaznych URL, umiarkowanego użycia słów kluczowych, poprawnej optymalizacji obrazów, wewnętrznego i zewnętrznego linkowania twojej strony, pracy w sieciach społecznościowych i YouTube, możliwości analizy oraz wykorzystania danych statystycznych z Google Analytics.
3. Modele
uCoz zaoferować może ponad 20 kategorii szablonów oraz prawie 400 motywów. Biznes, transport, moda i uroda, edukacja, nieruchomości, komputery oraz komunikacja – to tylko niektóre przykłady sekcji tematycznych.
Pamiętać należy, iż jakość szablonów tematycznych może się różnić, Istnieją bowiem nieaktualne oraz niezbyt interesujące warianty, a także stylowe, nowoczesne szablony z responsywnym wzornictwem. Lepiej jest wybrać szablony nowe, znajdujące się na górze listy w każdej dostępnej kategorii.
uCoz kładzie również ogromny nacisk na możliwość edycji kodu strony. Na przykład, możliwe jest osobne edytowanie kodu strony z listą materiałów, komentarzy blogu, formularza dostępu itp. Każdy zainstalowany moduł udostępnia listę dostępnych bloków i elementów, w których dokonać można zmian w sekcji edytora projektu.
W związku z tym ilość opcji dostosowywania projektu jest prawie nieograniczona dla użytkowników umiejących kodować. Wykorzystanie dodatkowych skryptów umożliwia skalowanie funkcjonalności stron stworzonych wraz z uCoz
4. Obsługa Klienta
System posiada 16 pełnoprawnych lokalizacji językowych. Wsparcie dostępne jest w języku angielskim, rosyjskim, portugalskim, rumuńskim, węgierskim i ukraińskim za pośrednictwem systemu zgłoszeń oraz forów społecznościowych. Istnieje również wiele samouczków wideo oraz przewodników krok-po-kroku, obejmujących wszelkie etapy budowy strony internetowej za pomocą uCoz.
5. Polityka cenowa
uCoz posiada wersję darmową oraz 5 płatnych planów ($2.99/mc - $15.99/mc). Wersja darmowa nie wymaga podania danych twojej karty kredytowej oraz nigdy nie wygasa (w przypadku regularnej aktualizacji swojej strony).
Wersja darmowa oferuje również bardzo bogaty zestaw narzędzi, w tym możliwość korzystania ze swojej własnej, poprzednio kupionej nazwy domeny.
Niemniej jednak, korzystając z darmowego planu zmuszony będziesz do wyświetlania systemowych praw autorskich oraz zauważalnej reklamy. Jeśli używasz uCoz do stworzenia witryny non-profit (strony internetowej szkoły lub organizacji charytatywnej), możesz usunąć reklamę za darmo – wystarczy, że skontaktujesz się z pomocą techniczną.
Jeśli chcesz zbudować blog, forum lub stronę biznesową, plan podstawowy ($5.99/mc) z pewnością wystarczy. Jeśli jednak myślisz nad utworzeniem sklepu internetowego, warto kupić plan za $9,99/mc. Dobrą wiadomością jest to, iż otrzymasz rabat na wszystkie plany uCoz w przypadku, gdy zapłacisz za trzy miesiące/ sześć miesięcy/ rok z góry.
Podsumowanie
uCoz posiada wiele mocnych stron, które pozwalają wyróżnić się z tłumu, szczególnie jeśli porównać ten system z konkurencją. To właśnie może być głównym kryterium, jeśli chodzi o wybór tego kreatora stron internetowych.
Nowoczesny ergonomiczny pulpit nawigacyjny, szeroki wachlarz w pełni funkcjonalnych modułów, bogaty asortyment szablonów, w tym motywy premium. Wysoki poziom bezpieczeństwa, potężny ekosystem, interfejs API wraz z otwartym dostępem – to tylko ogólna lista oczywistych korzyści.
Koszt budowy strony internetowej jest niższy w porównaniu z kosztem u konkurencji (biorąc pod uwagę zniżki). Plan „Optymalny”, który kosztuje jedynie $48 na rok, umożliwia uruchomienie blogu, forum, strony firmowej lub kanału informacyjnego oraz efektywne zarządzanie i promowanie wybranej strony w wyszukiwarkach.
Dla tych użytkowników, którzy chcą stworzyć porządny sklep internetowy wraz z uCoz, jest to optymalne rozwiązanie. Nie ma innej takiej platformy w chmurze, która pozwoli ci na choćby połowę z tych funkcji w cenie $60/rok. Korzystanie z CMS kosztować będzie znacznie więcej, ze względu na płatne wtyczki, szablony oraz usługi programisty. Sklepy internetowe stworzone z darmowym CMS (w tym z płatnym hostingiem i domeną) nie posiadają funkcji dostępnych w uCoz. Ich funkcjonalność nie osiągnie nawet średniego poziomu, bez dodatkowych inwestycji.