Recenzja Kreatora Stron uCoz

Serwis uCoz zajmuje pierwsze miejsce w moim rankingu 10-u najlepszych kreatorów stron- jest to, według mnie, najbardziej elastyczne rozwiązanie w swojej kategorii. uCoz został założony w 2005 roku. W obecnej chwili zasila on ponad milion aktywnych stron. Platforma ta, działająca w modelu SaaS, została również uhonorowana w licznych międzynarodowych konkursach:

  • Zwycięzca Open Web Awards 2009 w kategorii Best Site for Publishers
  • Zwycięzca w konkursie Content Management Award 2009
  • Zwycięzca nagrody Best for Ecommerce w Web Host Directory 2008.

Naturalnie oprócz korzyści system posiada pewne niedogodności, które opiszę poniżej, w szczegółowej recenzji.

#1 Prostota Obsługi

uCoz oferuje dość przyjazny użytkownikom panel zarządzania stroną. Należy jednak zaznaczyć, że, w porównaniu do innych kreatorów, mógłby być on nieco prostszy. Panel nie oferuje czystego WYSIWYG-u oraz systemu edycji typu "przeciągnij i upuść". Nie powinno Cię to jednak odstraszać- w końcu miliony właścicieli stron działających w ramach platformy uCoz poradziło sobie ze stworzeniem swoich witryn w uCoz :).

Aktualizacja: w Marcu 2014 deweloperzy w uCoz wdrożyli calkiem nowy edytor WYSIWYG.

#2 Zbiór Funkcji Oraz Elastyczność

Jako platforma działająca w modelu SaaS (Software as a Service) uCoz oferuję gamę rozwiązań- od standardowych po te najbardziej zaawansowane. Użytkownicy posiadają całkowitą dowolność dostosowywania budowanej strony do swoich wymagań- nawet przy korzystaniu z zupełnie darmowej, podstawowej wersji uCoz. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, uCoz pozwala też na wprowadzanie zmian w kodzie HTML tworzonych stron. To sprawia, że uCoz jest najlepszym rozwiązaniem dla zaawansownych użytkowników. Od czasu kiedy platforma ujrzała światło dzienne 8 lat temu, użytkownicy napisali i udostępnili tysiące przydatnych widgetów przeznaczonych do używania w ramach uCoz- aby z nich skorzystać również nie musisz nic płacić.

System oferuje listę modułów które możesz aktywować aby zbudować stronę wielofunkcyjną lub wąsko wyspecjalizowaną. Przykładowo, jeżeli potrzebujesz wyłącznie E-sklepu, powinieneś aktywować moduł Sklepu internetowego. Jeżeli jednak masz ochotę rozszerzyć funkcjonalność swojej strony, nic nie powstrzymuje Cię od dodania innych modułów takich jak Forum, Mini Czat, Księga Gości, Ankiety, czy wiele innych. Kolejną funkcją wartą wspomnienia jest możliwość dodania własnej domeny za darmo.

#3 Szablony

W kwestii szablonów i wyglądu strony uCoz oferuje trzy opcje: możesz wybrać gotowy szablon (blisko 250 projektów), stworzyć własny, unikalny wygląd strony korzystając z Budowniczego szablonów lub też skusić się na jeden z szablonów Premium, dostępnych w oficjalnym sklepie.

Aktualizacja: uCoz oferuje teraz darmowe responsywne szablony.

#4 Wsparcie Techniczne

Wsparcie Techniczne dla stron zbudowanych w uCoz dostarczone jest w jęz. polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, ukraińskim, rosyjskim, rumuńskim i arabskim. System posiada 16 pełnych wersji językowych. Wsparcie techniczne odbywa się poprzez e-mail oraz Forum Społeczności uCoz. Znaleźć można również wideo tutoriale (m.in. w jęz. polskim i angielskim) oraz instrukcje pokazujące "krok po kroku" wszystkie stopnie budowania strony z uCoz.

#5 Polityka Cenowa

W uCoz dostępna jest wersja darmowa oraz 5 różnych pakietów płatnych. Darmowa wersja nie wymaga podawania danych karty kredytowej i nigdy się nie wyczerpuje (o ile regularnie aktualizujesz treści na swojej stronie). Bezpłatny pakiet posiada bogatą gamę narzędzi i funkcji- w tym np. możliwość podłączenia do strony własnej uprzednio zakupionej domeny.

Należy jednak wspomnieć, że w przypadku korzystania z planu darmowego jesteś zobowiązany do wyświetlania na stronie praw autorskich uCoz oraz raczej widocznej reklamy. Jeżeli korzystasz z uCoz w celu zbudowania strony typu non-profit (np. strona szkoły, fundacji lub organizacji charytatywnej) możesz bezkosztowo usunąć reklamę- wystarczy skontaktować się z supportem. Aby dowiedzieć się więcej obejrzyj ich Cennik.

Wady

uCoz może wydać się nieco skomplikowany dla tych, którzy oczekują prostego WYSIWYG-u oraz systemu edycji typu "przeciągnij i upuść"- system może wyglądać na początku na trudny w obsłudze. Kolejną niedogodnością są reklamy wyświetlające się w darmowej wersji.

Ocena uCoz: Wnioski

Kreator uCoz posiada zarówno zalety jak i wady, te pierwsze jednak zdecydowanie przewyższają drugie. Tym co mi osobiście najbardziej podoba się w tym konkretnym serwisie jest kompletna swoboda użytkowania- jako użytkownik otrzymujesz dostęp do kodu swojej strony. Platforma posiada każdą cechę potrzebną do zbudowania wyjątkowej i w pełni funkcjonalej strony internetowej. Spójrz na przykłady aktywnych stron uCoz.

2017-05-17 704 0 Wojciech Biały Rating: 4.8
Zostaw komentarz
avatar