Darmowe Domeny Internetowe. Jak założyć domenę za darmo
Dzisiaj rozmawiać będziemy o nazwach domen. „Jak otrzymać domenę za darmo?” to jedno z najczęstszych pytań, które otrzymujemy w naszych komentarzach. Inne popularne pytania związane z domenami to „Czy mogę użyć poprzednio zakupionej domeny?” i „Czy istnieją kreatory witryn internetowych, które umożliwiają mi podłączenie mojej domeny za darmo?”.
Jak otrzymać darmową nazwę domeny?
Wiele kreatorów stron internetowych oferuje roczną, darmową rejestrację naszej domeny, jeśli zdecydujemy się na zakup rocznego planu.
Niemniej jednak należy pamiętać, iż po upływie pierwszego roku odnowić będziemy musieli daną subskrypcję. Na przykład, otrzymać możemy darmową domenę w Wix jako bonus do płatności za 12 miesięcy z góry. Promocja ta dotyczy planów Combo, Unlimited, eCommerce i VIP.
Czy mogę użyć poprzednio zakupionej domeny?
Oczywiście, że tak. Zazwyczaj będziesz musiał zalogować się do panelu sterowania swojej domeny oraz zmodyfikować rekordy NS, zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez wybrany kreator stron internetowych.
Jeśli nie posiadasz jeszcze domeny, przeczytaj 5 prostych zasad, które pomogą ci wybrać tą właściwą:
- Stawiaj na prostotę. Wymyśl taką nazwę domeny, która jest łatwa do zapisania i zapamiętania. Im krótsza, tym lepsza. Unikaj numerów i łączników, ponieważ są one często źle zrozumiałe. Osoby, które usłyszą twój adres strony internetowej nie będą wiedzieć, czy używasz cyfry „3”, czy też powinno to być napisane „trzy”. Dodatkowo, mogą oni zapomnieć o łączniku.
- Używaj słów kluczowych. Kiedy zaczynasz poszukiwania odpowiedniej nazwy, warto mieć przynajmniej 5 terminów lub fraz, które opisują twoją firmę. Kiedy twoja lista jest gotowa, rozpocząć możesz dodawanie przyrostków i prefiksów, które następnie sparować można ze słowami kluczowymi – tworząc tym samym dobre pomysły na twoją nazwę domeny.
- Bądź wyjątkowy. Pomylenie twojej strony z popularna w sieci witryną jest tak naprawdę receptą na katastrofę. Nigdy nie wybieraj domen, które są liczbą mnogą popularnej nazwy, posiadają błędy lub dodane łączniki istniejących domen.
- Używaj odpowiedniego rozszerzenia nazwy domeny. Rozszerzenia nazw domen posiadają określone zastosowania. Dlatego też upewnij się, czy wybierasz takie, które najlepiej opisuje istotę twojej firmy. Kropka-com jest najczęściej preferowany, głównie ze względu na to, iż większość użytkowników wpisuje „.com” bez zastanowienia. Oto kilka innych rozszerzeń: co, info, net, org, biz, me. Jeśli twoja strona dotyczy jakiejś organizacji, .org okazać się może świetnym rozwiązaniem. Natomiast, jeśli jest to strona informacyjna, posiadanie rozszerzenia .info jest również dobrym pomysłem.
- Chroń swoją markę. Jeśli nie interesuje cię rozpoznanie twojej marki, nie musisz się o to martwić. Aby chronić swoją markę, wiele firm kupuje wiele rozszerzeń swojej domeny, w tym również błędnie napisane wersje. Dzięki temu uniemożliwiają konkurencji rejestrowania innych nazw, które przekierują część ruchu do ich witryn.
Podczas poszukiwania słów kluczowych, często zapominamy o brandingu. Wybór nazwy domeny można porównać do wyboru nazwy firmy: wymaga to wiele uwagi i planowania. Upewnij się, że twoja witryna jest nie tylko czytelna i zawiera wymagane słowa kluczowe, ale jest również chwytliwa i rozpoznawalna.
Twoja marka jest silnie związana z nazwą twojej domeny i czymś więcej niż tylko kombinacją słów. Nazwy takie jak suknietorebkiibuty.com lub najlepszewskazowkiseo.com nie są tak przekonywujące, jak nazwy firm. Czasami, najbardziej niezwiązane domeny radzą sobie najlepiej (na przykład Amazon, Google).
Każda firma posiadać musi witrynę z niestandardową nazwą. Taka nazwa kosztuje zazwyczaj około 10-12 USD/rok, a stanowczo wyższe koszty poniesiemy nie płacąc za nią. Nigdy nie oszczędzaj na swojej obecności w sieci.
Czy kreatory witryn internetowych pozwalają na dołączanie niestandardowych domen?
Zazwyczaj, gdy rejestrujesz się w kreatorze witryn internetowych i zaczynasz pracować nad swoją witryną, otrzymasz darmową subdomenę. Jest to tymczasowa nazwa twojej witryny, podczas gdy jest ona w budowie. Korzystając z usług na przykład z uKit, otrzymamy adres taki jak nazwadomeny.ukit.me, podczas gry Wix zaoferuje nam naszlogin.wix.com/nazwawitryny.
Na etapie tworzenia strony mamy możliwość korzystania z darmowej subdomeny. Niemniej, jednak gdy nasza witryna jest gotowa do publikacji, w łatwy sposób przyłączymy do niej swoją nazwę domeny. Sprawdziliśmy już kilkadziesiąt kreatorów stron internetowych – pozwalają na to wszystkie. Niektóre pozwalały nawet na zakup domeny bez potrzeby opuszczania panelu sterowania.
Niestandardowa nazwa domeny jest nieocenionym atutem każdej firmy. Pozwala to na uzyskanie profesjonalnego wyglądu i pomaga budować zaufanie. Nic w tym dziwnego, iż nowoczesne kreatory witryn internetowych pozwalają swoim użytkownikom na tworzenie własnych domen.
Czy istnieje jakiś kreator stron internetowych pozwalający na podłączenie posiadanej domeny za darmo?
Będziesz naprawdę zaskoczony, kiedy dowiesz się, że istnieją kreatory stron internetowych umożliwiające podłączenie niestandardowej domeny, całkowicie za darmo. Weźmy na przykład uCoz. Ten kreator witryn internetowych zapewnia pełną funkcjonalność (z wyjątkiem modułu Eshop) za darmo i pozwala na podłączenie dowolnej posiadanej przez ciebie domeny za pośrednictwem systemu lub wykorzystanie już istniejącej.
Jedyną wadą darmowego konta jest dość zauważalna reklama, która umieszczona zostanie w Twojej witrynie. Można się tego pozbyć, kupując jeden z dostępnych planów.
Dlaczego powinieneś kupić ulepszenie
Kreatorzy stron internetowych pozwalają ci na stworzenie witryny bez wydawania ani grosza – nie ma co do tego wątpliwości. Niemniej jednak powinieneś sobie uświadomić, iż nie ma nic za darmo, szczególnie wśród kreatorów stron internetowych. Hosting kosztuje, wynajem miejsca pod serwery, sprzęt i obsługa klienta też.
Naturalne jest zatem, że każdy, kto posiada w swojej ofercie usługę darmowego hostowania, będzie musiał jakoś zrefundować swoje koszty i prawdopodobnie osiągnąć zysk. Chcą zarobić – dlaczego proponowali by swoje usługi za darmo? Oto kilka powodów, dla których spotkać się można z ofertą darmowych usług:
- By zarobić na reklamach wyświetlanych na twojej stronie i/lub panelu sterowania
- Aby promować własną markę z subdomenami i prawami autorskimi w stopce witryny
- Oferując darmowe plany, liczą na to, iż zachęcą klienta do zakupu płatnych pakietów
Najważniejsze to pamiętać, iż nigdy nie otrzymamy w pełni funkcjonalnego serwisu internetowego posiadając darmowe konto. Pomimo tego, że codziennie wykorzystujemy masę darmowego oprogramowania, w tym przeglądarek, klientów poczty e-mail i komunikatorów takich jak Skype, jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych – nie ma co liczyć na gratisy.
Korzystając z typowego kreatora stron internetowych, możesz uaktualnić darmowe konto do witryny bez reklam, wraz z niestandardową nazwą domeny już za $4 miesięcznie. Zdecydowanie zalecamy zakup takiego konta premium, jeśli chcesz zwiększyć swoją wiarygodność i profesjonalizm.