Recenzja Kreatora Stron Yola
Być może często słyszysz terminy „przeciągnij i upuść” (ang.: 'drag-and-drop') oraz „WYSIWYG” i zastanawiasz się, co tak naprawdę one oznaczają. Stwórz konto w kreatorze stron Yola a przekonasz się na własne oczy o znaczeniu tych pojęć. Yola to silna firma hostingowa działająca w obszarze rejestrowania domen oraz oferująca kreator stron typu „Zrób to sam". Jednym słowem, jest to jeden serwis internetowy oferujący wszystko, co potrzebne do stworzenia i opublikowania strony internetowej.
Nazwa firmy pochodzi od hinduskiego słowa jhola oznaczającego wyklucie, wylęganie, narodziny – ‘Yola to miejsce, gdzie rodzą się Twoje wielkie pomysły”- głosi jeden ze sloganów firmy. Początkowo, spółka nazywała się SynthaSite. Jednak ponieważ wielu użytkowników narzekało na tę nazwę jako na zbyt trudną do zapisania i zapamiętania firma zdecydowała się na wprowadzenie prostej, zgrabnej i znaczącej nazwy- „Yola".
#1 Prostota Obsługi
Podobnie jak Wix i Weebly Yola jest bardzo prosta w użyciu. Interfejs serwisu jest prosty i przyjemny w użytkowaniu. Zostaniesz przeprowadzony/a przez wszystkie etapy tworzenia strony: od ustawień językowych po podłączenie domeny oraz przeprowadzenie pełnego „skanu SEO". Każdemu krokowi towarzyszy wyskakująca wskazówka lub link „dowiedz się więcej" (ang. “learn more”). Podsumowując, wszystko jest bardzo przyjazne dla użytkownika i miłe w obsłudze.
#2 Zbiór Funkcji Oraz Elastyczność
Yola w świetny sposób łączy prostotę i zawaansowanie. Na pierwszy rzut oka jest to tylko kolejny kreator stron z funkcją „podnieś i upuść”, pozwalający nowicjuszom na stworzenie strony poprzez przeciąganie, upuszczanie i skalowanie różnych bloków (obrazów, banerów, bloków tekstu itd.). Yola oferuję tę opcję idzie jednak też o krok dalej- użytkownicy premium posiadają dostęp do kodu HTML oraz możliwość wprowadzania zmian w designie i wyglądzie na poziomie pojedyńczych pikseli. Inne wyróżniające się funkcje to:
- Optymalizacja stron mobilnych
- Wbudowana platforma eCommerce
- Narzędzia bizesowe, w tym bonusy marketingowe: użytkownicy premium gratis otrzymują kupony Facebooka i Google AdWords pomagające w rozpromowaniu ich startupów
#3 Szablony
W trakcie rozpoczynania budowy strony wybrać możesz kategorię do której przynależy Twoja firma (patrz: poniższy zrzut ekranu). Następnie, otrzymasz dostęp do zestawu szablonów składającego się zarówno z darmowych jak i płatnych wzorców stron. Nie powiedziałbym, żeby pomiędzy tymi pierwszymi a drugimi widać było wielką różnicę. W Yola szablon to tylko początek- w przyszłości wymieniać będziesz domyślne obrazki, zmieniać tło, modyfikować stopkę, dodawać nowe banery itd. Nie ma więc sensu płacić za coś, co i tak trzeba będzie w przyszłości zmienić. Szczególnie w związku z tym, że masz dostęp do kodu źródłowego strony.
#4 Wsparcie Techniczne
Jeżeli napotkasz na jakiekolwiek problemy podczas edytowania swojej strony możesz skorzystać z natychmiastowej pomocy (Instant Help)- okno supportu jest cały czas aktywne w Twoim panelu admina. Pomoc możesz znależć również na Forum Społeczności oraz w szczegółowych Instrukcjach dla użytkowników. Jeżeli chcesz jako pierwszy/a dowiadywać się o najnowszych aktualizacjach i konkursach warto śledzić również oficjalny blog Yola.
#5 Polityka Cenowa
Yola podąża znaną ścieżką modelu typu freemium z kilkoma różnicami. Przede wszystkim, platforma, oprócz konwencjonalnych darmowych i płatnych planów, oferuje oddzielne rozwiązanie e-commerce (Yola Online Store), które może zostać zintegrowane z każdym kontem za 10 dolarów miesięcznie. Ponadto, możesz zapłacić również designerom i webdeweloperom Yola, którzy od $499.95 zbudują stronę za Ciebie.
Wady
Moim zdaniem płatne pakiety w Yola mogłyby być nieco tańsze. Przykładowo- Jeżeli chcesz zbudować stronę ze sklepem internetowym, musisz wydać $16.66 za Nielimitowane konto + $10 za Yola Online Store.
Ocena Yola: Wnioski
Yola to elastyczny i skuteczny kreator. Pełnią skuteczności i wszechstronności możesz jednak cieszyć się tylko jako użytkownik premium. Darmowe oraz podstawowe konta sprawdzają się w celu przetestowania platformy oraz przyjrzenia się jak system działa od wewnątrz. Moim zdaniem nie sprawdzą się jednak na tyle, aby zbudować pełną stronę. Aby stworzyć wyjątkową i mogącą odnieść sukces witrynę będziesz musiał/a zainwestować w konto Yola Premium albo Unlimited. Spójrz na przykłady aktywnych stron opartych na Yola aby przekonać się co dokładnie można zbudować przy pomocy tego kreatora. Warto przejrzeć również FAQ Yola.
Yola and Other Platforms
Yola konkuruje z Wix, uCoz i innymi dobrymi kreatorami stron.